PARAGRAFTA ANLAM

Yanıtını içinde taşıyan tek soru tipi paragraftır.

Sözcük kavram birimi, cümle yargı birimi, paragraf düşünce birimidir. Latinceden alınan paragraf sözcüğünün Türkçe karşılığı “yazıbölümü”dür. Yazıyı paragraflara bölerek yazmanın amacı anlamayı ve okumayı kolaylaştırmaktır.

Sınavlarda paragraf soruları oldukça geniş yer tutar. Sınav sorularının konu dağılımı dikkate alındığında aslan payını paragraf sorularının aldığı görülmektedir. O yüzden paragrafla ilgili detayları iyi öğrenmeli, sınava hazırlık sürecinin sonuna kadar paragraf soruları çözmelisiniz. Paragrafın yapısını iyice öğrendikten sonra paragraf yazma çalışmaları yapmalısınız çünkü paragraf sorularını doğru çözmenin en iyi yöntemlerinden biri paragraf yazmaktır. Kitabınızın etkinlik bölümlerinde verilen paragrafla ilgili alıştırmaları özenle yapmanızın başarınıza katkısı olacaktır.

Öğrenciler, paragraf sorularına karşı genellikle ön yargılı olurlar. Bu ön yargının nedeni öğrencilerin, paragrafları uzun ve karmaşık bulmalarıdır. İşe, önce bu ön yargıyı yıkmakla başlamalıyız çünkü ön yargıyla yaklaştığımız her şeyle aramıza bir mesafe koyar ya da duvar öreriz. Bu tutum kazandırmaz, kaybettirir. Yolculuğa başlamadan yelkenleri indiren hangi gemi istediği limana varabilmiştir? Her başarının altında alın teri olduğunu unutmadan çaba harcamaya, öğrenmeye istekli olmaya hazırlamalısınız kendinizi. “Hiç kimse başarı merdivenlerini elleri cebinde tırmanmamıştır.” sözünü kulağınıza küpe edin ve paragraf sorularının, yanıtını içinde taşıyan tek soru tipi olduğunu unutmayın. Size düşen, paragrafın içindeki o yanıtı bulmak için azıcık çaba harcamaktır. Biraz bilgi biraz da yorumla çözemeyeceğiniz paragraf sorusu yoktur. Başkası yapabiliyorsa siz de yapabilirsiniz.

PARAGRAF KONUSUNA AİT SORU TİPLERİ

Paragraf konusuna ait soru tipleri

Yukarıdaki konularla ilgili soru tiplerini kolay çözebilmeniz için sorunun özelliğine göre mantık yürütmeniz gerekir. Çünkü bu soru tiplerinin her biri farklı bakış açısı gerektirir. Amacımız, sizlere hangi soruya hangi bakış açısıyla yaklaşmanız gerektiğini kavratmaktır.  Bunun için konu anlatım metinlerindeki uyarılarıma dikkat etmeli, yönergeleri harfiyen uygulamalısınız.

Paragraf sorularının bir kısmı sadece yoruma dayalıyken bir kısmı da yorumla birlikte teknik bilgi gerektirir. Ana düşünce, yardımcı düşünce, başlık, konuyla ilgili sorular tümüyle yoruma dayalı sorulardır. Bu tür soruları çözerken paragraftaki sözcük ve cümlelerin anlamlarına dikkat etmelisiniz. Özellikle yardımcı düşünce soruları nerdeyse sözcükte anlam, cümlede anlam sorularıyla örtüşecek özellikler içermektedir. Bu yüzden paragrafın anlamını belirleyen anahtar sözcüklerin cümleye kattığı anlamları yakalayabilmek için algılarınızı sonuna kadar açın.

Yorumla birlikte teknik bilgi gerektiren soruları çözebilmek için paragrafın yapısını iyice özümsemelisiniz. Cümlelerin nasıl mantıksal bir düzen içinde birbirlerini izlediğini, düşünsel bakımdan birbirlerini nasıl desteklediğini rahatlıkla görebilecek düzeye gelene kadar paragraf soruları çözmelisiniz. Paragraf tamamlama, paragrafı ikiye bölme, düşünce akışını bozan cümleler, paragraf oluşturma soruları paragrafın yapısıyla ilgili sorulardır. Bu tür soruları paragraftaki düşünsel düzeni göz önünde bulundurarak yorumlamalısınız. Bu konuyla ilgili detaylar paragrafın yapısı başlığı altında verilmiştir.

Şimdi paragraf konusunu üç ana bölüme ayırarak öğrenmeye başlayalım.

YILMAZ ELGÜN

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s